Základem všeho živého na této planetě je voda. První jednoduché jednobuněčné organismy vznikly kdysi dávno před stovkami milióny lety právě ve vodním prostředí. Vodě vděčíme za vznik prvotní atmosféry i za naši existenci, neboť voda je základní složkou životního prostředí a nezbytnou podmínkou života na Zemi.
Voda v přírodě
Naše planeta se odlišuje od všech ostatních, které známe, jednou látkou, a to je voda, i když se v malém množství vyskytuje i na jiných planetách. Při pohledu z vesmíru vypadá Země jako modrobílá planeta: bílá od vodní páry a modrá od vody. Zákonitě všechny formy života závisejí na vodě.
Vodu ke svému životu potřebuje fauna i flóra, člověk je také úzce spjatý s vodou, s místem jejího výskytu. Od nepaměti se člověk usazoval a budoval svá sídla v blízkosti vodních toků a ploch. V celé historii lidstva tvořila voda vždy významnou podmínku pro osídlení a rozvoj v dané oblasti. První starověké civilizace vznikaly u toků velkých řek – Tigridu, Eufratu, Gangy, Nilu apod. I v současné době vyspělých technologií zůstává voda základní podmínkou pro rozvoj regionů ve všech zemích.
Voda vždy byla pro člověka nezbytnou složkou potravy, surovinou, zdrojem energie i dopravní cestou, v současnosti navíc i místem rekreace. Ne náhodou v údolích velkých řek vznikly první vyspělé civilizace, lidé se spojovali při budování zavodňovacích soustav a ochranných hrází.
Voda nejen člověku slouží, ale dokáže být i nebezpečná. V období povodní dokáže svou silou ničit vše, co jí přijde do cesty, nezřídka bere i lidské životy. Nejen nadbytek vody, ale i její nedostatek přináší člověku problémy a škody. Dlouhotrvající sucha a s nimi i nedostatek vláhy způsobují škody v přírodě i na zemědělských plodinách.
Stále zřetelněji se ukazuje, že voda ve všech jejích podobách je základní složkou životního prostředí, je významnou součástí přírodního bohatství a je nezbytným předpokladem dalšího rozvoje společnosti. Díky zásahům člověka do životního prostředí je stále náročnější zabezpečit dostatek kvalitní vody, ochrana jejích zdrojů je stále obtížnější a složitější.
Nejvýznamnější funkce vody v krajině jsou:
- biologická
- hospodářská
- zdravotní a rekreační
- kulturní a estetická
- energetická a transportní
- krajinotvorná a estetická
- ekologická – vodní prostředí ekosystémů
Význam a použití vody
- Je základní podmínkou života. Ve vodě vznikl život. Je to rozpouštědlo, ve kterém probíhají veškeré chemické děje v organismu. Lidské tělo obsahuje 70 % a rostliny až 90 % vody. Už ztráta 20 % tělesné vody je smrtelná. Na dehydrataci člověk umírá asi během 7 dnů. (Např. podle Guinnesovy knihy rekordů vydržel bez vody nejdéle jeden mladý Rakušan, kterého policie zapomněla v cele pro zadržené. Našla ho po 18 dnech na prahu smrti).
- Je nejdůležitější surovinou všech průmyslových odvětví, používá se ke chlazení, ohřevu, oplachu, k výrobě elektrické energie ve formě páry a v potravinářství k výrobě nápojů atd.
- Je základní podmínkou rostlinné a živočišné výroby.
- Je zdrojem obživy v přímořských státech.
- Vodní toky (řeky) a plochy (oceány, moře, jezera) hrají významnou roli v dopravě.
- Přítomnost vodních ploch má vliv na klima krajiny.
- Voda je využívána při rekreaci a sportu.
- Minerální voda má léčivé účinky.
Voda je všude kolem nás i v nás
Zemský povrch je ze 71 % tvořen světovými oceány, 29% povrchu Země tvoří souš. Podobně i těla živých organismů včetně člověka jsou přibližně ze dvou třetin tvořena vodou.
Povrchová voda na Zemi je soustředěna převážně v mořích a oceánech, dále však také ve vodních tocích, v přírodních vodních nádržích (jezera, bažiny, slatiniště atd.), v umělých vodních nádržích (přehrady, rybníky), ve formě sněhu a ledu.
Voda podpovrchová je obsažena v půdních pórech, průlinách, ve formě podzemního ledu v permafrostu.
Voda v atmosféře se vyskytuje ve skupenství plynném (vodní páry), ve skupenství kapalném (vodní kapky), ale i ve skupenství pevném (sněhová vločka) a na závěr voda v živých organismech je bezpodmínečnou součástí rostlinných a živočišných těl.
Diskuse